Početkom XVI. stoljeća franjevci – konventualci su na poluotoku Prirovu dali sagraditi svoj samostan i crkvu svetog Jerolima. Samostan je sagrađen na temeljima antičkog rimskog kazališta
Mramor i kameni blokovi kazališta su korišteni u gradnji samostana i crkve. I danas se ističu mramorni blokovi uzidani u pročelje crkve. Najpoznatiji je onaj na ulazu u samostansko dvorište koji svojim tekstom označava svoju starost, „CIL“ (149).
Crkva je renesansnog oblika ali ima i obilježja drugih stilova. U 16. st. je imala oltar s drvenim raspelom koji je u 17. st. zamijenjen mramornim s dva stupa. U 18.st. je nastao sadašnji glavni oltar posvećenim svetom Jerolimu. Orgulje i pjevalište potječu iz 19. st.
Zvonik je udaljen od crkve, izgrađen je na uzdignutom položaju da bi se više isticao na poluotoku i cijeloj uvali. Njegova su zvona posvećena 1734. Zvonik pripada baroknom stilu, iako na prvi pogled izgleda romanički. Na drugom katu se vide mali četverolisni prozorčići u obliku križa kakve su imali zvonici u 18. st.
U sakristiji se nalazi kip Gospe izrađen u rokoko stilu i kalež, renesansni reljef s grbom poznate obitelji Gariboldi. Crkvu sv.Jerolima, uz crkvu svetog Nikole u Komiži i svetišta Vele Gospe u Podselju, krasi jedan od najljepših vrtova i okolnih prostora na otoku Visu.
Lokacija: Iz luke Vis do crkve sv.Jerolima možete stići za 7- 8 min. lagane šetnje.