Tijekom povijesti, zbog svoje strateške pozicije u plovidbi duž Jadrana, otok Vis i njegov arhipelag je bio – tvrđava. Nesigurnost izazvana gusarskim i turskim napadima učestalim od 16. stoljeća prisiljavao je stanovnike otoka na gradnju kula i manjih utvrda od kojih je veliki broj do danas sačuvan, spomenuti ćemo ih nekoliko:
Kaštel Komuna
Zbog čestih napada Turaka i gusara na Komižu, 1595. g. u vrijeme hvarskog kneza Ivana Grimanija, čiji su grb i križ urezani na natpisu iznad ulaza, sagrađena je utvrda. Mletačka uprava nije bila sklona financirati gradnju tvrđava u cijelosti, pa je gradnja usporena. U pomoć su priskočili komiški ribari, o čemu svjedoči natpis iz 1592.g. na sjevernom zidu tvrđave: ovo je zdanje djelo ‘pošte Trešjevac’. Radi se o ribarskoj pošti južno od Biševa gdje su komiški ribari naporno ribarili kako bi prikupili novac za dovršenje svoje utvrde.
Početkom 19. stoljeća manju vojnu posadu u tvrđavi držali su Englezi. Godine 1870.g. nad jednim kutom utvrde podignut je toranj sa zvonom iz 1722. godine. Devet godina kasnije 1879.g. komiška općina kupila je utvrdu i u njoj smjestila svoje urede – odatle joj ime Komuna. Tada su otvoreni prozori i sagrađeni balkoni na utvrdi, a tornju sa zvonom dodan je završni dio sa satom.
Tvrđava je zapravo prostrana kula pravilnog kvadratnog tlocrta sa zakošenim donjim dijelovima zidova. Na vrhu kaštela je terasa sa širokim kruništem. U vrijeme gradnje kaštel je dijelom bio u moru, pa su na sjevernom i zapadnom zidu sačuvani čvrsti kameni prstenovi za vezivanje brodova.
Danas se u utvrdi Komuna nalazi se jedinstveni Ribarski muzej.
Lokacija: Utvrdu Komuna možete pronaći u luci Komiža.
Batarija – Vis
Utvrda Batarija ili Gospina tvrđava, bila je glavna utvrda grada Visa. U sredini Viške luke, 1830.g. sagradila ju je Austrijska uprava. Ova je utvrda odigrala značajnu ulogu tijekom poznate Viške bitke 1866. g. kada su talijanski brodovi prodrli u luku te se pokušali iskrcati na otok, ali su otjerani topovskom paljbom s Batarije, koja je gotovo jedina od viških utvrda mogla funkcionirati i održavati topničku vatru.
Opkoljena je jarkom, a imala je jako učvršćenu vojarnu s puškarnicama i izbočenim središnjim dijelom sred južnog zida. Pred njom je dvorište, u kojemu su bunari, a pred sobom ima visoki nasip obzidan ukošenim zidom u čijoj su unutrašnjosti skladišta i tamnice. Ulaz je smješten na južnom dijelu utvrde gdje se ulazi u prostrano dvorište s cisternama za vodu. Stražnji dio utvrde zauzima vojarna koja je kasnije preuređena u ubožište i bolnicu, pa su joj prozori prošireni, a nasipi pošumljeni. Danas je u njoj smješten izlošcima bogat Arheološki muzej, dok se ljeti u njezinom dvorištu održavaju koncerti, predstave i različite priredbe.
Lokacija: Iz luke Vis do utvrde Batarija, možete stići za 15 – tak min. lagane šetnje
Utvrda Wellington
Smještena na istočnom ulazu u višku luku, izgrađena početkom 19. st., za vrijeme britanske vladavine. Izgrađena je na Jurjevu brdu, zvanom po crkvici sv. Jurja. Ime Wellington dobila je po vojskovođi Arturu Welleseleyu, vojvodi od Wellingtona, pobjedniku nad Napoleonom u bitci kod Waterlooa 1815. godine.
Zbog samog naziva, pretpostavlja se da je dovršena iza te čuvene pobjede, dakle posljednjih dana engleskog boravka na otoku. Na njenim okruglim zidovima, mogu se vidjeti puškarnice, a unutrašnjost je učvršćena s dva poprečna zida, između kojih je okruglo postolje porušenih svodova sazidanih opekom.
Tvrđava King George III – Fortica – Vis
Na listi najljepših lokacija na Jadranskoj obali, nalazi se i tajanstvena viška utvrda Fort George. Samo jedan pogled na ovaj povijesni objekt, koji danas predstavlja vrhunac turističke ponude, oduzima dah. Na brdu iznad grada Visa, stoji kao spomenik ljepote arhitekture tog vremena, i krasi ulaz u samu uvalu. Utvrdu Fort George započeo je graditi engleski zapovjednik Visa George Duncan Robertson 1812. g. i dobila je ime po tadašnjem britanskom kralju Georgeu III.
Cijela utvrda koju Višani danas zovu ” Fortica “, opkoljena je jarkom i ima kose zidine. Ulaz u Forticu je veličanstven, preko visećeg mosta kroz široka drvena vrata, iznad kojih je na sredini luka reljefno je uklesana engleska zastava. U unutrašnjosti tvrđave su dva dvorišta opkoljena jarcima. U sjevernom je zdenac. Na terasi unutrašnje utvrde su polukružni otvori za topove, a svi su zidovi osigurani puškarnicama.
Dva stoljeća, ova je utvrda služila u vojne svrhe, nakon čega je napuštena. 2013.g. biva obnovljena kao turistički i ugostiteljski objekt.
Tijekom ljetnih dana organiziraju se razne zabave, koncerti i dodatni zabavni sadržaji koji potiču stanovništvo i turiste da posjete ovu utvrdu. Tvrđava ima i mali muzej u kojem možete razgledati radove, mape i razne druge predmete koje se tiču uzbudljive povijesti Fortice.
Zbog nevjerojatnog pogleda s krovne terase na višku luku i susjedne otoke, prekrasnog vrta i okolnog ambijenta, mnogi parovi odlučili su izreći sudbonosno ‘da’ upravo ovdje, na jednoj od rekli bismo, trenutno najromantičnijih lokacija u Hrvatskoj.
Utvrda je skrivena iza stabala bora i čempresa koji ljeti stvaraju ugodnu hladovinu i romantičan ambijent. Kada jednom dođete do nje sigurno će zagolicati vašu maštu, da zavirite unutar njenih zidina. Treba odati priznanje da je mjesto najljepšeg izlaska i zalaska sunca na otoku Visu na Fortici.
Lokacija: Ova povijesna višku građevina postala jedna od veličanstvenih lokacija koju nikako ne biste trebali zaobići. Do nje je najlakše doći autom, no mještani se radije odlučuju na dvadesetominutnu šetnju s fantastičnim pogledom na grad Vis. Iz Viške luke do Fortice, treba vam 5 min lagane vožnje autom.
Utvrđena crkva sv. Roka – Komiža
Na jadranskim otocima koji su bili izloženi napadima gusara, nalazile su se utvrđene crkve i samostani. Na ulazu u Komižu nalazi se jedna takva crkva – utvrda, crkva sv. Roka
Na jadranskim otocima koji su bili izloženi napadima gusara, nalazile su se utvrđene crkve i samostani. Jedna takva crkva – utvrda, nalazi se na ulazu u Komižu, na obali grada. Sagradila ju je komiška obitelj Mardešić 1763. g. Stara crkva sv. Roka koja je sagrađena u 16.st. u doba kada je harala kuga, pretvorena je u sakristiju, a pored nje je sagrađena nova, crkva – utvrda sv.Roka.
Na zidovima crkve ni danas nema prozora, osim okruglog na pročelju i prozora pod krovom, ali su vidljive bočne puškarnice i viseći zidić iznad njih.
Tek u 20. stoljeću podignut je mali zvonik koji je zajedno s oltarom premješten iz stare crkve, odnosno iz sakristije. Unutar crkve se nalazi kasnobarokni oltar na kojem je slika talijanskog autora iz 19. stoljeća – Gospa Karmelska, sv.Rok, sv.Vinko Ferrerski i sv. Šimun Stock.
U današnje vrijeme u toj crkvi se služi sv.Misa na dan zaštitnika ove crkve i na dan Gospe Karmelske, 16.Srpnja.
Lokacija: Iz luke Komiža do crkve sv.Roka možete stići za 7 – 8 min. lagane šetnje.
Utvrda Host 🙂
Na ulazu u luku grada Visa, nalazi se otočić Host, koji je dugačak je samo 120 i širok 36 metara. Staro pučko ime za ovaj otočić je bilo Sveti Juraj, a za vrijeme britanske vladavine na otoku, dobiva ime Host.
1811.g. sir William Hoste, mladi kapetan i zapovjednik britanske flote u Jadranu, podigao je na ovom otočiću topničku utvrdu koja je bila dio obrambenog sustava na liniji Fortica (George III) – Wellington, a koji je višku valu štitio od iznenadnog napada, u tadašnje vrijeme Francuza i Rusa.
Hoste je bio miljenik velikog admirala lorda Nelsona, i poslan je u Jadran sa samo četiri broda. U samo dva mjeseca 1810. godine Hoste je Francuzima zarobio ili potopio 40-ak brodova. 13. ožujka 1811. godine kod Visa ga je napala francusko – talijanska flota od 11 brodova pod zapovjedništvom Bernarda Dubourdieua. Ni to nije prestrašilo mladog Hosta, uništio je ili zarobio četiri broda, a Dubourdieu je poginuo tijekom bitke. Ova i druge pobjede donijeli su iznimnu popularnost mladome britanskom časniku.
U davna vremena na ovom otočiću je bila karantena. Zbog zaštite lokalnog stanovništva, svi putnici s brodova koji bi dolazili na Vis morali su provesti neko vrijeme u karanteni da se ustanovi da li su zaraženi nekom od bolesti toga vremena, kugom ili kolerom.
Na mjestu nekadašnje utvrde Host, 1873.g. sagrađena je svjetioničarska zgrada, u idućim desetljećima tu je uvijek živjela svjetioničarska obitelj. Kako su to bila vremena pod upravom Austro Ugarske, svjetioničarske obitelji su bile: Nijemci, Mađari, Česi, Poljaci, ali najduže je dužnost lanternista, skoro pa nasljedno, obavljala viška obitelj: Siminiati.
Host se u današnje vrijeme nalazi na popisu samo osam otoka iz cijeloga svijeta, koji preporučuju friškim mladencima za idealan medeni mjesec. Ovaj komadić obale za dvoje udaljen je samo pet minuta vožnje brodom od grada Visa, pretvoren je u oazu u kojoj je zagarantirana potpuna privatnost. Svjetionik je pretvoren u smještaj u kojem se nalaze dvije dvokrevetne sobe, kuhinja i dnevni boravak. Ispod zgrade je uređena malena plaža, a posebna atrakcija je kamena terasa za nezaboravne doručke i zalaske sunca za pamćenje.
Lokacija: Otočić Host se nalazi samo 500 m od obale, 5 min. vožnje s taxi brodom.