Naziv “Gusarica” za Gospinu crkvu u Komiži prvi put se spominje u dokumentima iz 1542. godine
Crkva sv. Marije sagrađena je sredinom 16 st. uz samu obalu. Crkva ima pomalo neobičan oblik jer se sastoji od tri povezane crkve s tri spojena trokutna pročelja. U unutrašnjosti su tri lađe odijeljene lukovima na jakim zidanim stupovima s tri svoda.
Srednja lađa ima gotički svod, zapadna gotički svod, a istočna lađa poluobli svod s obilježjima baroka. U crkvi se nalazi pet oltara od kojih je najljepši glavni oltar s pozlaćenim baroknim kipovima Navještenja. Uz istočni zid crkve se nalazi malo crkveno dvorište u kojem je osmerostrani zdenac u kojem izvire voda. Zanimljivo je da ovaj izvor prolazi ispod glavnog oltara u srednjoj lađi sve do ulaznih vrata u crkvu. Na zdenac žene su dolazile zagrabiti vodu ili prati robu, pa je mjesto bilo omiljeno sastajalište mladih.
U crkvi se nalaze povijesne orgulje, rad radionice Stephanusa Kolarevicha (Krakov, Poljska) iz 1670.g.
Naziv “Gusarica” za Gospinu crkvu u Komiži prvi put se spominje u dokumentima iz 1542. godine, kada se uz službeni naslov crkve, a to je Pohođenje Marijino, vezuje narodni naziv Gospa Gusarica.
Vis je stoljećima bio izložen napadima gusara koji su u prošlosti predstavljali jednu od ozbiljnih prijetnji njegovim stanovnicima. Gusari su s galijama, najvjerojatnije između 1513. i 1542. prispjeli u Komišku uvalu i pored ostaloga odnijeli Gospinu sliku te pritom zarobili dva mještanina. Kad su izlazili iz uvale nisu mogli isploviti i odlučuju baciti sliku u more, pri čemu je slika oštećena. Gospina se slika vratila na žalo ispod crkve iz koje su je i oteli. Događaj s gusarima imao je velikog odjeka među pukom pa se u kasnijim dokumentima spominje samo naziv “Gusarica”, a potpuno je izostavljen službeni naslov.
Zbog spomenutih činjenica razumljivo je zašto je štovanje Gospe Gusarice u prošlosti bilo veoma veliko i zašto se njezina slika smatrala čudotvornom.
Lokacija: Iz luke Komiža do crkve Gospe Gusarice možete stići za 10 – tak min. lagane šetnje.