Na jednom od najdojmljivijih položaja na Jadranu, na brijegu koji dominira iznad komiškog zaljeva, već u 13. st. biševski benediktinci podigli su utvrđeni samostan s crkvom sv. Nikole
Prema staroj predaji, benediktinci su ovdje došli s otoka Biševa gdje se više nisu mogli braniti od gusarskih napada, pa su iznad Komiže sagradili utvrđeni samostan. Benediktinci napuštaju samostan u 15. stoljeću, a nadogradnje traju sve do 18. stoljeća jer je u međuvremenu crkva postala župna i grobišna crkva Komižana. Danas ovu crkvu mještani zovu Muster (lat. monasterium = samostan).
U ovoj jedinstvenoj peterobrodnoj crkvi najstariji dio je romanička crkva, danas sjeverna lađa s polukružnim svetištem. Klaustar i stambene zgrade su vjerojatno postojale s njene južne strane, na mjestu današnje crkve. Taj rani samostan je bio utvrđen i od njega su se sačuvale dvije kule – istaknutija na južnom dijelu sklopa iz 13.st. stoljeća koja i danas slovi kao jedna od najstarijih u Dalmaciji – i manja kula na kojoj je u 18. stoljeću podignut crkveni zvonik.
U razdoblju druge polovice 15. stoljeća na otocima jača strah od Turaka i njihovih brodova, pa se prihodi crkve tijekom stoljeća troše i na održavanje utvrda. Oko 1571.g. Turci su napali Komižu kada je stradao i samostan. Novo utvrđivanje uslijedilo je tek 1645. godine kada je sa sjeverne strane crkve sagrađena prostrani bastion s četiri istaknuta vrha na kojima su još krajem 18. stoljeću nalazili brončani topovi.
U interijeru peterobrodne crkve, nastale povezivanjem bočnih kapela, ističu se drveni i mramorni oltari. Drveni oltari u komiškim crkvama, posebno veliki oltar u Musteru, predstavljaju najbolja ostvarenja drvorezbarstva kod nas. Oltar Betlehema koji se nalazi u sejvernom dijelu crkve, po uklesanoj 1692. g. i stilskim oznakama, može se reći da je ovaj oltar drugi po starosti očuvani figuralni prikaz jaslica u Hrvatskoj.
Posebno su očuvane nadgrobne ploče s natpisima i grbovima pojedinih obitelji koje datiraju od 14. do 18. stoljeća. Na pjevalištu se nalaze orgulje iz 1895. Osim svog velikog značenja kroz povijest, Muster je poznat po još jednom izuzetnom obredu – Kvarantore.
Svake godine pred blagdan sv. Nikole ispred samostana se iz Komiže na rukama dovlači stari isluženi drveni brod. Na dan sv.Nikole, koji je zaštitnik pomoraca, putnika i ribara, brod se zapali na velikoj lomači a pepelom koji je ostao posvećuje se i blagoslovi nove brodove. Ovim ritualom kojim se žrtvuje stari brod za blagoslov onih koji još plove, još jednom se naglašava iskonska povezanost Komižana s morem.
Isto tako, na blagdan Cvjetnice koji je tjedan dana prije Uskrsa u ovoj utvrđenoj crkvi započinje obred Kvarantore.
Kvarantore (Quarantore) je katolički običaj molitve i klanjanja koji traje 40 sati (naziv potječe od talijanske riječi quaranta-četrdeset i ore-sati). Sam obred je čin izlaganja Presvetog Oltarskog Sakramenta. Počinje na Cvjetnicu, tjedan dana prije Uskrsa, i završava u utorak uvečer, kada je poslije večernjeg misnog slavlja, svečano zatvaranje.
Nije poznato kad su uvedene, ali vjerojatno u 18. st. Ukrašavanje oltara u Komiži i danas se odvija bez novijih izmjena. Komiža jedino mjesto u našoj biskupiji gdje je gotovo potpuno održan klasični način ukrašavanja oltara za Kvarantore. U dogovoreni dan u tjednu prije Cvjetnice skupina muškaraca i žena postavlja po uobičajenom rasporedu ukrase na glavnom oltaru. Uz crvenu robu, što je tipično obilježje baroknog ukrašavanja, prekrivaju se zidovi svetišta, luk nad ulazom u svetište, drvena konstrukcija za svijećnjake i dijelovi oltara, gdje se stavlja veliki broj svijećnjaka, tron, anđeli i kruna. Tijekom zajedničke ure klanjanja gori više od 120 voštanica u prostoru ispunjenom brojnim cvijećem.
Jedinstven i uzvišen je doživljaj prisustvovati svečanim obredima za vrijeme trajanja Kvarantora zbog svih uresa i mistične svjetlosti koja dolazi od upaljenih svijeća.
Komiške kvarantore su svjedočenje o nastojanju čovjeka da se približi Bogu molitvom, klanjanjem ali i radom u Njegovu Slavu. Ako vas put nanese u Dalmaciju u preduskrsno vrijeme obavezno dođite na otok Vis, u Komižu. Cijeli Veliki tjedan osim na Kvarantorama možete prisustvovati svečanim misnim slavljima, i doživjeti dio rijetkih povijesnih obreda koji su se još uvijek zadržali na ovim prostorima.
Lokacija: Iz luke Komiža do crkve sv.Nikole možete stići za 15 – tak min. lagane šetnje.