Otok Vis će vas u potpunosti oduševiti. Otok sa neodoljivim mediteranskim šarmom, bogat vremenom jer vrijeme je ovdje, stalo. Otok gdje se živi bez stresa i gužve, gdje je sačuvana netaknuta priroda bez zagađenja. Otok koji morate posjetiti i kojem ćete se zasigurno vratiti
Jedan od najudaljenijih i najisturenijih otoka u Jadranu je otok Vis. Trajektom iz Splita do Visa stići ćete plovidbom dugom dva i pol sata. Trajekt pristaje u centru grada Visa, koji je najveći grad na otoku Visu. Grad Vis je okrenut kopnu, a njegova luka i danas pruža utočište mnogim ribarima, nautičarima, istraživačima i ostalim avanturistima.
Vis nema marinu, već nautičarima nudi čitavu svoju rivu, a time i mogućnost da postanu dio zajedničkog života maloga mista, pa nautičari uživaju u šetnji rivom i bogatoj gastro ponudi u prekrasnim viškim restoranima koji se natječu u vrhunskoj domaćoj kuhinji.
Kada se tijekom sezone, navečer, spuštate starom cestom prema Visu, on izgleda poput velegrada. Blještavilo grada širi se s rive sve do gradskih periferija, sa sjevera žmiga lanterna na otočiću Hostu, a na zapadu svijetli uvala Stonca, ispunjena ribarskim brodovima i domaćim jedrilicama, dok se na istoku ljeska renesansni stari dio grada – Kut.
Grad Vis izuzetno je čist i zelene površine su odlično održavane. Ljetovanje i kupanje na Visu pružit će vam izniman doživljaj baš zbog čistoće pučinskog mora koje ga okružuje. Zbog brojnih fascinantnih plaža i uvala jedini problem na Visu će vam biti, odabrati najljepšu plažu 😊 Svakako posjetite prekrasne osamljene uvale i naselja, a osvježiti se možete i na gradskoj plaži.
Otok Vis bogat je podzemnim tunelima i bunkerima od kojih su neki danas pretvoreni u prave atrakcije, pa vam preporučujemo Military tour, Wine tour, posjet Modroj ili Zelenoj špilji, mnogobrojne pješačke rute, seoska domaćinstva, sportove na vodi, terene za rekreaciju, kriket, ronjenje ili biciklizam.
Ljeto u gradu Visu, ima dugu tradiciju sastavljenu od niza kulturnih zbivanja, koji otočni prostor tijekom ljeta na poseban način oživljavaju i čini ga aktivnim.
Vis će biti idealan izbor ako tražite mjesto koje će Vam ponuditi tišinu i osamu, ali i zabavne i kulturne sadržaje kada se poželite društva i “šušura”.
Želimo vam ugodan boravak na našem otoku i gradu Visu!
Povijest otoka Visa i grada Visa
U Visu je početkom 19.st. živjelo oko 12 000 stanovnika, a danas ih na čitavom području grada ima svega oko 1 500
Grad Vis, smješten je u uvali Svetog Jurja na istoimenom otoku. Blaga klima, plodna zemlja i ribom bogato more, daje bogate uvjete za život, što su već od najranijih dana prepoznali Grci, koji u 4. st. pr. Kr. pod vodstvom Dionizija osnivaju, u današnjem Visu, samostalni grad – državu: Polis Issa, koji tako postaje najstariji grad u Hrvatskoj i na istočnoj obali Jadrana.
Issa kuje vlastiti novac, a građani trguju širom Sredozemlja. Vis je u helenističko doba bio toliko moćan da je osnivao i svoje vlastite kolonije na mjestima današnjih gradova Trogira, Stobreča i Lumbarde na Korčuli. O razvijenosti grada govore i brojni arheološki ostaci. U arheološkoj zbirci viškoga muzeja koja se nalazi u austrijskoj utvrdi Batarija može se vidjeti najljepši primjer antičke umjetnosti na Visu – brončana glava božice Artemide. Posebnu slavu u antičkom svijetu Issa je stekla izvrsnošću svojih vina.
Gaj Julije Cezar, dokida samostalnost Isse i od tada Issa postaje dio rimskog imperija. Grčko-rimsko razdoblje vidljivo je i danas u Visu, u ostacima termi, kazališta i gradskih bedema.
U 7. st. otvara se novo poglavlje dolaskom doseljenika sa sjevera slavenskog podrijetla – Hrvata. Novi stanovnici od starosjedilaca brzo preuzimaju pomorske vještine kao i znanje uzgoja sredozemnih poljoprivrednih kultura. Vis je dio ranosrednjovjekovnog hrvatskog kraljevstva, a njegovi se žitelji ističu svojim pomorskim umijećem pa i gusarstvom, zbog čega 997. do 998. Mlečani ruše i pljačkaju hrvatski grad Vis.
Međutim, grad Vis nastavlja živjeti u novom naselju zvanom Velo Selo. U središtu naselja, onda kao i danas, nalazi se svetište gospe od Veloga Sela, koje je i svetište cijelog otoka Visa. Aragonci, ratujući s Venecijom, uništavaju Velo Selo 1483. g. Iskustvo ovog napada, kao i sve veća opasnost od napada Turaka i Arapa, uvjerava Višane da se otok može braniti samo ako ima snažno naselje na obali. Preživjeli stanovnici spuštaju se ponovno u luku Sv. Jurja, na Kut i na Luku i grade iznova sadašnji Vis.
U to vrijeme Vis je pod vlašću Venecije, a u lokalnom smislu dio je hvarske komune i u sastavu hvarske biskupije. Hvarsko-viški plemići od 16. st. podižu svoje ljetnikovce u gradu Visu koji postoje i danas.
Propašću Venecije, Vis 1805.g. dolazi kratko pod Napoleonovu vlast. Od 1811. do 1815. engleska mornarica oduzima Francuzima Vis i od njega čini centar trgovine na Jadranu. Vis postaje sjecište pomorskih putova na Jadranu i veliki izvoznik vina, te tranzitna luka za sol, i robu s Balkana i Bliskoga istoka. Stanovništvo doseže brojku od 12.000 stanovnika.Britanci na otoku grade moćne utvrde, koje se i danas mogu vidjeti.
Slomom Napoleona Vis postaje sastavni dio Austrijskoga carstva od 1815. do 1918. Nova vlast nastavlja s utvrđivanjem otoka koji su započeli Britanci. To se pokazalo opravdanim kada je mlado talijansko kraljevstvo, u nacionalističkom zanosu, pokušalo zauzeti i istočnu obalu Jadrana. Zauzimanje Visa u tome je trebalo imati ključnu ulogu.Godine 1866. Hrvati pod austrijskom zastavom brane Vis od tada tek stvorene države Italije. 20.7.1866. događa se velika Viška bitka (Viški boj). Velika i moderna talijanska flota pod admiralom Persanom pokušala je zauzeti Vis. Njima se suprotstavilo malobrojnije i zastarjelo austrijsko ratno brodovlje na kojima su bili hrvatski mornari, pod zapovjedništvom admirala Tegetthoffa. Usprkos jasnoj inferiornosti Talijana, austrijska flota izvojevala je veliki pobjedu. To je talijanske pretenzije na istočnu obalu Jadrana zaustavilo za sljedećih pedeset godina.
Nakon bitke uslijedio je nacionalni preporod, uvodi se višestranačje i započinje ekonomski procvat. Dok je Vis bio pod austrijskom vlašću građene su ceste, svjetionici, luke i kanalizacija, uređeni su zakoni, katastar i zemljišnik, dakle, „najuređenije“ doba viške povijesti.
Svršetkom I. sv. rata 1918.g. Vis je okupiran od strane Italije. Okupacija traje do 1921. Od 1921. do 1941.g. Vis je u sastavu Kraljevine Jugoslavije i trpi diktaturu zajedno s ostalom Hrvatskom. Još od početka 20. stoljeća, bolest žiloždera uništava vinograde, pa su iseljavanje i neimaština stalni pratitelj grada sve do pred II. sv. rat.
Propast Kraljevine Jugoslavije i početak II. sv. rata 1941.g. donosi u grad ponovno talijansku okupacijsku silu. Okupacija traje do 1943.g. a prestaje kapitulacijom Italije.
Komunisti i partizani, koji su do tada djelovali u ilegali, istoga dana uspostavljaju vlast u gradu. Vis postaje središte u kojem se postavljaju temelji nove jugoslavenske države pod komunističkom prevlašću. Od tada, pa sve do okončanja II. sv. rata, Vis je u rukama partizana kao i engleskih i američkih vojnika, spojenih ratnim savezom protiv fašizma. Služili su se Visom u vođenju mnogih ratnih operacija, najviše zračnih. U unutrašnjosti otoka u to vrijeme djeluje saveznički aerodrom. Na pisti ratnoga aerodroma 1960.g. posađena je plantaža vinograda, koja je i danas tamo.
Socijalističko razdoblje od 1945. do 1990. godine, otok proživljava u stagnaciji i ograničenjima. Otok je bio je vojna baza JNA, a turistima, pogotovo strancima, bio je uskraćen pristup. Broj stanovnika spao je na polovicu, a kretanje i ekonomski razvoj svelo se na trošenje akumulacije proteklih razdoblja.
Godine 1990. omogućeni su prvi slobodni izbori u Hrvatskoj. Uspostavljena je suverena i samostalna Republika Hrvatska. Vis je morao proživjeti još jednu okupaciju od 1990. do 1992. godine; u gradu su se mogli sresti i hrvatska policija i vojna policija JNA, koja 30. svibnja 1992.g. odlazi, a već sutradan dolazi hrvatska vojska.
Povijest nije tetošila grad Vis. Vodila ga je od blagostanja do zapuštenosti. Posljedice su vidljive i danas: ostao je urbanistički nenagrđen, arhitektonski autentičan i sačuvana je netaknuta priroda bez zagađenja. Ono što su nekad bile posljedice, danas se pretvorilo u prednost. Uz ribarstvo i poljoprivredu tek sada, zadnjih 15 – tak godina razvio se turizam, kao vodeća grana privrede, koja sve više dobiva zamah.
Gradu Visu gravitiraju sela istočnog dijela otoka: Ženka, Milna, Bargujac, Podstražje, Podselje, Plisko Polje i Marine Zemlje.
Preporučujemo vam posjet Arheološkom muzeju u gradu Visu, koji se nalazi u utvrdi Batarija. Tu se može vidjeti prapovijesni materijal iz brončanog i željeznog doba, koji je sakupljen na čitavom otoku. Jedan od najzanimljivijih eksponata je kopija brončane glave božice Artemide. Kip je s kraja 4. st. pr. Kr. i jedan je od najznačajnijih grčkih brončanih spomenika u Hrvatskoj.
Od sakralne arhitekture i umjetnosti posebno se izdvajaju predromanička Crkva sv. Jurja (Sv. Juraj je zaštitnik grada) u istoimenoj uvali u neposrednoj blizini češke vile i Crkva sv. Marije u Podselju – duhovnom središtu otoka, kamo Višani hodočaste na blagdan Vele Gospe. Od ostalih sakralnih objekata treba vidjeti Crkvu sv. Ciprijana i Justine na Kutu, Crkvu Gospe od Spilica koja spaja Kut i Luku, te franjevački samostan na poluotoku Prirovu.