Ako istražujete ili plovite Dalmacijom i niste posjetili otok Vis i viške restorane, može se reći da niste doživjeli gastronomske vrhunce koje ovo područje nudi
Vis je po mnogočemu specifičan, pa tako i po gastronomskoj ponudi. Jedinstvena mikroklima, bogata i plodna viška visoravan, brojna polja, i najjača ribolovna zona na srednjem Jadranu, garancija su kvalitete i raznolikosti otočkih proizvoda.
Grad Komiža smatra se kolijevkom ribarstva, ne samo na Jadranu, nego i šire. Komiški su ribari bili poznati diljem Mediterana i Amerike kao vrsni poznavatelji svojega zanata, koji su inovacijama i brojnim izumima promijenili svijet ribolova.
Vis je godinama bio izoliran otok i distanciran od većine razvijenih turističkih destinacija, zato je uspio očuvati svoju autentičnost čak i u gastronomskom smislu.
Otok Vis se u kulinarskom, ali i svakom drugom smislu voli pohvaliti da je drugačiji od svih drugih na Jadranu i to je dobrim dijelom točno. Na Visu doista kuhaju jela kakve nećete naći nigdje drugdje.
Gastronomska renesansa koja se upravo događa na Visu, u sebi krije raznolikost i bogatstvo ponude restorana u kojima je atmosfera vrlo jednostavna, domaća. Jednostavan način pripreme svježih sezonskih namirnica, obilježio je cijelu dalmatinsku kuhinju, ali na otoku Visu on je prerastao u umjetnički čin: srdele na ražnju, svježe ulovljena lignja na žaru, pečene pomidore, balancane i tikvice dio su stoljetnog ribarskog i težačkog menija.
Okusi tradicije: sušene, soljene i dimljene ribe, manistra na brujet, marinirana riba s gradela ili polpete od hobotnice, stalna su inspiracija maštovitim meštrima viške i komiške kužine.
Kada dođete na Vis svakako probajte hobotnicu ili janjetinu ispod peke, Carpaccio od inćuna, salata od hobotnice, rižoto od kozica, crni rižoto, brudet i brojna druga jela kojima su baze grahorice, koje se na otoku obilno koriste.
Ljeti u sezoni, na Visu su česte gužve, preporučujemo vam da rezervirate svoje mjesto u lokalnim restoranima i konobama.