Okusi i mirisi lokalnih, izvornih kolača osvajaju dušu i tijelo, a blagovanje pretvaraju u istinski doživljaj i užitak
Cviti
U svim viškim i komiškim kućama od starine se rade Cviti, suhi prhki keks s dugim rokom trajanja, ime nose po oblicima koji predstavljaju stilizirane latice cvjetova. Tradicionalno se priprema za svečane prigode, i nema svadbe niti drugog slavlja na otoku bez Cvita. Svojom jedinstvenom prhkošću i aromom koromača slade usta, a močeni u prošek, tope se pod jezikom.
Hroštule
Hroštule su tradicionalno prženo pecivo i neizostavna slastica na otoku Visu. Mogu se vidjeti na stolu za vrijeme vjenčanja i drugih svečanih prigoda.
Ovi keksi se vrlo brzo i jednostavno pripremaju. Rade se od tijesta aromatiziranog limoncellom (ili nekim drugim likerom). Tijesto se reže na tanke trake i prži u dubokom ulju i na kraju posipaju šećerom u prahu.
Hroštule će vam pružiti autohtoni doživljaj dalmatinske kuhinje protkan blagim okusom Mediterana.
Kolači i likeri od rogača
Rogač je izrazito zdrava namirnica bogata kalcijem, kalijem i bakrom. Sadrži vitamin B i vitamin E, željezo, magnezij, fosfor. Mahune u sebi sadrže sjemenke koje, bez obzira na veličinu i uvjete čuvanja, uvijek imaju jednaku masu – točno 0,18 grama. U antičko doba sjemenke rogača služile su za vaganje zlata, a taj naziv za jedinicu zlata od 0,18 grama ostao je uvriježen i danas – karat.
Rogač je toliko hranjiv da biste samo njega mogli jesti mjesecima. Upravo su njime Feničani hranili svoje galijote, kako bi bili izdržljivi, a oni su ga i donijeli na Mediteran i otok Vis. Rogač je veoma stara i cijenjena voćna vrsta, koja se koristi najčešće u obliku rogačevog brašna.
Mahune rogača koriste se i za proizvodnju rakije – Rogačica, koja je cijenjeno slatko alkoholno piće. Sjemenke se upotrebljavaju za konzerviranje dječje hrane, a koristi se i u farmaceutskoj industriji i štavljenju kože. Od rogača se radi čokolada, bomboni, keksi, torte, razne slastice te služi kao ljepilo.
Komiža prerađuje rogač više od 50 godina, i danas postoji mlin za mljevenje rogača – jedini u Hrvatskoj – kapaciteta 1000 kg dnevno. U Komiži su višestoljetni nasadi rogača, a komiški rogač autohtona je sorta, poznata po kvaliteti.
Rogačevo brašno u kolačima je definitivno odlična ideja zato što daje savršen miris i okus slasticama. Kada dođete na otok Vis obavezno potražite ponudu proizvoda od rogača. U Komiži se mogu naći i kupiti mnoge slastice i napitci od rogača.